Now Accepting Food Delivery Box Orders! Click Here to Order For July 7-9th.

Collection: GROCERY

Jamieson's General Store is the North Shore's local source. Buying local has never been easier. 
Choose from our selection of local grocery items below, or choose a category!

PRODUCE    |    DAIRY & CHEESE   |    MEAT   |    SEAFOOD

BAKERY  |    PANTRY    |    FROZEN MEALS & PIZZA    |    SNACKS & SWEETS

TEAS & COFFEE   |    BEVERAGES    |   PERSONAL CARE    |    CLEANING PRODUCTS 

148 products
  • Local Produce Box
    Local Produce Box
    Regular price
    $20.00
    Regular price
    Sale price
    $20.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Bonnyman Frozen Strawberries 4LB
    Bonnyman Frozen Strawberries 4LB
    Regular price
    $25.00
    Regular price
    Sale price
    $25.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Popcorn- Corn in the cob.
    Popcorn- Corn in the cob.
    Regular price
    $2.50
    Regular price
    Sale price
    $2.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Swan's Maple Syrup 2L
    Swan's Maple Syrup 2L
    Regular price
    $45.00
    Regular price
    Sale price
    $45.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Swan's Maple Syrup 1L
    Swan's Maple Syrup 1L
    Regular price
    $26.50
    Regular price
    Sale price
    $26.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Swan's Maple Syrup 500ml
    Swan's Maple Syrup 500ml
    Regular price
    $12.00
    Regular price
    $13.00
    Sale price
    $12.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Swans Maple Syrup 250 ml
    Swans Maple Syrup 250 ml
    Regular price
    $6.75
    Regular price
    $7.50
    Sale price
    $6.75
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Swan's Maple Cream
    Swan's Maple Cream
    Regular price
    $8.50
    Regular price
    Sale price
    $8.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Swan's Maple Butter 500grams
    Swan's Maple Butter 500grams
    Regular price
    $13.00
    Regular price
    Sale price
    $13.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Down East Oxygen Bleach Powder
    Down East Oxygen Bleach Powder
    Regular price
    $7.50
    Regular price
    Sale price
    $7.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Down East Laundry Detergent 4L
    Down East Laundry Detergent 4L
    Regular price
    $14.95
    Regular price
    Sale price
    $14.95
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • 2L Milk Masstown
    2L Milk Masstown
    Regular price
    $4.75
    Regular price
    Sale price
    $4.75
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Cream 38% 1L Masstown Creamery
    Cream 38% 1L  Masstown Creamery
    Regular price
    $8.25
    Regular price
    Sale price
    $8.25
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Cheese - Masstown Creamery 250 gram
    Cheese - Masstown Creamery 250 gram
    Regular price
    $6.75
    Regular price
    Sale price
    $6.75
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Butter Masstown Creamery
    Butter Masstown Creamery
    Regular price
    $6.75
    Regular price
    Sale price
    $6.75
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Jamieson's General Store Cloth Tote
    Jamieson's General Store Cloth Tote
    Regular price
    $19.95
    Regular price
    Sale price
    $19.95
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Licorice - Gluten Free
    Licorice - Gluten Free
    Regular price
    $6.25
    Regular price
    Sale price
    $6.25
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Ground Lamb 1LB
    Ground Lamb 1LB
    Regular price
    $13.50
    Regular price
    Sale price
    $13.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Nutsmith Natural Smooth Peanutbutter 500grams
    Nutsmith Natural Smooth Peanutbutter 500grams
    Regular price
    $6.95
    Regular price
    Sale price
    $6.95
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Nutsmith Natural Almond Butter 240g
    Nutsmith Natural Almond Butter 240g
    Regular price
    $8.25
    Regular price
    Sale price
    $8.25
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Honey Crisp Apples -6pk
    Honey Crisp Apples -6pk
    Regular price
    $6.00
    Regular price
    Sale price
    $6.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • 2LB onions
    2LB onions
    Regular price
    $2.75
    Regular price
    Sale price
    $2.75
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • That Dutchman's Cheese - Jalapeno Gouda 200 grams
    That Dutchman's Cheese - Jalapeno  Gouda 200 grams
    Regular price
    $10.00
    Regular price
    $13.50
    Sale price
    $10.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • That Dutchman's Cheese - Fine Herb Mix Gouda 200 grams
    That Dutchman's Cheese - Fine Herb Mix Gouda 200 grams
    Regular price
    $10.00
    Regular price
    $13.50
    Sale price
    $10.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • That Dutchman's Cheese - Garlic Mix Gouda 200 grams
    That Dutchman's Cheese - Garlic Mix Gouda 200 grams
    Regular price
    $12.00
    Regular price
    $13.50
    Sale price
    $12.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • DIY Beeswax Wrap Kit
    DIY Beeswax Wrap Kit
    Regular price
    $20.00
    Regular price
    Sale price
    $20.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Sheryl's Bakery Squares 4 package
    Sheryl's Bakery Squares 4 package
    Regular price
    $7.95
    Regular price
    Sale price
    $7.95
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Sheryl's Cinnamon Rolls (4)
    Sheryl's Cinnamon Rolls (4)
    Regular price
    $7.00
    Regular price
    Sale price
    $7.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Random Act of Kindness Box-Donation
    Random Act of Kindness Box-Donation
    Regular price
    $10.00
    Regular price
    Sale price
    $10.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Beef Stew Package 1LB- ( approximately)
    Beef Stew  Package 1LB- ( approximately)
    Regular price
    $7.50
    Regular price
    Sale price
    $7.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • 2 center pork chops $8.00
    2 center pork chops $8.00
    Regular price
    $8.00
    Regular price
    Sale price
    $8.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Drumsticks 6 for $8 - Ebbetts Free Range
    Drumsticks  6 for $8 - Ebbetts Free Range
    Regular price
    $10.00
    Regular price
    Sale price
    $10.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • 2LB Chicken Wings
    2LB Chicken Wings
    Regular price
    $12.00
    Regular price
    Sale price
    $12.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Ebbetts Skin on Bone In Chicken Legs 2 Pack.
    Ebbetts Skin on  Bone In Chicken Legs 2 Pack.
    Regular price
    $10.00
    Regular price
    Sale price
    $10.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • That Dutchman's Mama's Hot Pepper Jelly
    That Dutchman's Mama's Hot Pepper Jelly
    Regular price
    $9.50
    Regular price
    Sale price
    $9.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • That Dutchman -Smeerkas
    That Dutchman -Smeerkas
    Regular price
    $8.50
    Regular price
    Sale price
    $8.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Lamb Shephards Pie
    Lamb Shephards Pie
    Regular price
    $16.00
    Regular price
    Sale price
    $16.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • 1LB Lamb Stew Meat -Wood N Heart Farm
    1LB Lamb Stew Meat -Wood N Heart Farm
    Regular price
    $13.50
    Regular price
    Sale price
    $13.50
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Pop Culture Kombutcha
    Pop Culture Kombutcha
    Regular price
    $6.00
    Regular price
    Sale price
    $6.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Appleton Chocolates -Coffee Bark
    Appleton Chocolates -Coffee Bark
    Regular price
    $6.95
    Regular price
    Sale price
    $6.95
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out